przejdź do treści
tekstura Len

Len — rodzaje i jak o niego dbać

Co wyróżnia len? Czy jest tkaniną ekologiczną i w jaki sposób o niego dbać? Poznaj odpowiedzi na wszystkie trudne pytania!

Co wyróżnia len? Czy jest tkaniną ekologiczną i w jaki sposób o niego dbać? Poznaj odpowiedzi na wszystkie trudne pytania!

Jest lekki, przewiewny, trwały, stylowy… nic dziwnego, że len jest tak popularnym materiałem! Zazwyczaj kojarzy się z wakacyjną dekoracją stołu, letnimi spodniami, czy narzutą na łóżko. Ale czym dokładnie jest len i jakie są rodzaje tkanin lnianych?

Odpowiemy na niektóre z najpopularniejszych pytań dotyczących lnu. Dowiemy się, z czego wykonany jest len, czy jest trwały i jak o niego dbać. Jeśli wydawało Ci się, że znasz ten materiał, wkrótce poznasz jego całkiem nowe oblicze!

Co to jest len?

Z czego jest wykonany len? Ta wspaniała tkanina jest wykonana z włókien lnu zwyczajnego. Jest oddychająca, nieelastyczna, miękka i chłonna. Len jest wyjątkowo mocnym i trwałym materiałem, dlatego często znajduje się go w ręcznikach, obrusach i prześcieradłach.

Poza wymienionymi często len spotyka się w:

Ubraniach: Spodniach, koszulach, sukienkach, swetrach, kurtkach, a nawet bieliźnie.

Pościeli.

Płótnach malarskich

Czy len jest ekologiczny?

Tak! Do jego produkcji nie zużywa się dużo wody i chemikaliów, dlatego len jest uważany za włókno bardziej przyjazne dla środowiska niż wiele innych. Chociaż istnieją pewne obawy dotyczące uwalniania toksycznych chemikaliów podczas produkcji, ta tkanina jest ogólnie jedną z najmniej szkodliwych.

Rodzaje lnu

Chociaż każdy rodzaj lny pochodzi od tej samej rośliny, nie wszystkie są takie same. Istnieją cztery główne rodzaje tkanin lnianych, które różnią się w zależności od zastosowanej techniki tkania:

Len adamaszkowy: najdelikatniejsza odmiana, która przypomina haft.

Len gładki: twardsza odmiana, często używana w ręcznikach i ściereczkach do naczyń.

Len luźno tkany: chłonna, ale mniej trwała opcja stosowana do serwetek.

Len pościelowy: przewiewny, trwały i zachowujący kształt nawet po wielu praniach.

Jak dbać o lniane ubrania?

Teraz, gdy znasz już różne rodzaje tkanin lnianych i wiesz, z czego wykonany jest ten wspaniały materiał, porozmawiajmy o tym, jak dbać o Twoje ulubione lniane ubrania.

Wykonaj te proste czynności, aby materiał po każdym praniu wyglądał i pachniał jak nowy:

Wybierz odpowiednią metodę prania. Czyść na sucho te gatunki lnu, które powinny zachować swoją twardość. W celu zmiękczenia tkaniny lub jeśli len jest haftowany czy ozdobiony koronką, pierz ją ręcznie przy użyciu dobrej jakości detergentów w chłodnej wodzie. Jeśli pierzesz len w pralce, zawsze dokładnie czytaj oznaczenia na metce.

Wybierz odpowiedni detergent. Użyj żelu Coccolino Care, który świetnie nadaje się do delikatnych tkanin, czyszcząc je i jednocześnie dbając o kolory i kształt ubrań. Dodaj także płyn Coccolino Ultimate Care Fresh Sky, aby zapewnić tkaninie dodatkową pielęgnację. Dzięki temu ubrania będą bardziej miękkie, pachnące i mniej pogniecione. Co ważne płyny Coccolino Ultimate Care to koncentraty, dzięki czemu zużyjesz mniej produktu do każdego prania i zmniejszysz ilość odpadów.

Susz delikatnie. Po wyczyszczeniu ubrania wysusz je w naturalnej pozycji, najlepiej wieszając je na wieszaku. Unikniesz w ten sposób irytujących zagnieceń i sztywności. Możesz także użyć suszarki bębnowej, ale upewnij się, że jest ustawiona na niską temperaturę. Aby łatwiej usunąć zagniecenia, upewnij się, że używasz płynu do płukania tkanin w trakcie prania.

Prasuj ostrożnie. Pościel lub ubranie jest pogniecione po praniu i suszeniu? Nie martw się. Len można bezpiecznie prasować, ale prawdopodobnie będziesz potrzebować wysokiej temperatury z odrobiną pary, aby usunąć zagniecenia. Najpierw wypróbuj żelazko na małej powierzchni, aby zapobiec uszkodzeniu i wyprasuj ubrania na lewej stronie, zwłaszcza jeśli mają jakieś ozdoby. Pomocne może być również prasowanie, gdy tkanina jest jeszcze lekko wilgotna.

Teraz gdy wiesz, jak dbać o len i znasz jego zalety, możesz mieć pewność, że przynosisz korzyści zarówno swojej garderobie, jak i naszej pięknej, błękitnej planecie. Innymi słowy, moda z wyższym celem!