przejdź do treści
Jak pielęgnować różne rodzaje dżinsu?

Jak pielęgnować różne rodzaje dżinsu?

Dowiedz się wszystkiego o różnych rodzajach dżinsu i jak poprawnie o nie dbać.

Ponadczasowość i trwałość dżinsu sprawiają, że jest to jedna z najbardziej uniwersalnych tkanin, jakie mamy w swoich garderobach. Od spodni, kurtek, aż po torby, a nawet buty! Krótko mówiąc, zastosowania dżinsu są nieograniczone (wystarczy zapytać Britney Spears i Justina Timberlake'a około 2001 roku ;)).

Ponieważ dżinsy są tak popularne, mamy tendencję do noszenia ich każdego dnia, co może powodować ich szybkie zużycie.

W tym artykule przedstawimy rodzaje tkanin dżinsowych, a także pomożemy Ci znaleźć najlepszy sposób ich pielęgnacji i ewentualnej naprawy. Dowiesz się również, jak dbając o ubrania, zaoszczędzić pieniądze, a przy okazji pomóc uchronić planetę przed zalaniem jej toną zużytych ubrań.

Rodzaje, właściwości i zastosowania tkanin dżinsowych

Jest wiele różnych rodzajów dżinsów, a każdy z nich ma swój niepowtarzalny wygląd, krój i styl. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze rodzaje tkanin dżinsowych, żeby pomóc Ci w ich rozróżnieniu:

Surowy denim (Raw denim): Jak sama nazwa wskazuje, surowy denim to tkanina „nieprana” i „niewykończona”. Surowy denim można rozpoznać po ciemnoniebieskim kolorze i sztywnym materiale.

Mid-wash: „Sprany” dżins to jedna z najpopularniejszych tkanin dżinsowych. Ten rodzaj materiału zostaje poddany procesowi prania, aby usunąć część barwnika i nadać dżinsowi bardziej miękką strukturę.

Acid-Wash: Acid Wash Denim zdobył popularność pod koniec lat 80. XX wieku. Unikalne zabarwienie „acid-wash” uzyskuje się poprzez namoczenie pumeksów w chlorze, a następnie dodanie ich do prania.

Sashiko denim: Sashiko denim to coraz bardziej popularny materiał, używany w produkcji wszelkiego rodzaju odzieży. Stworzony w Japonii „sashiko” był początkowo sposobem na naprawę materiału. Polegał na wykorzystaniu skomplikowanych wzorów i szwów do naprawy odzieży lub pościeli. Ostatnimi czasy te misterne wzory wykorzystuje się również do tworzenia pięknych elementów garderoby, nadając im znoszony wygląd.

Właściwości dżinsu

Dżins powstaje z czystych włókien bawełny połączonych w długie sznurki, które są tkane ciasno za pomocą maszyny, zapewniając szczelność materiału. Dzięki temu farbowana jest tylko powierzchnia tkaniny (materiał jest barwiony, ale nitka pod spodem pozostaje biała). Dalsze kluczowe właściwości tkaniny dżinsowej to trwałość i grubość, które wynikają z wytrzymałości skrętów przędzy.

Poniżej znajdują się niektóre z typowych właściwości dżinsów:

 • Waga: Tradycyjnie dżins jest ciężkim materiałem ze względu na grubość materiału. Z cięższych rodzajów tkaniny przeważnie szyte są spodnie dżinsowe i kurtki, podczas gdy lżejszy dżins jest obecnie używany do produkcji spódnic, sukienek i koszul.

 • Grubość: Włókna bawełny są tkane ciasno, aby zapewnić ochronę i zapobiec rozdarciu.

 • Sztywność: To, jak sztywne są Twoje dżinsy lub ubrania, zależy od rodzaju dżinsu – surowy dżins będzie dość sztywny, podczas gdy właściwości spranego dżinsu sprawiają, że jest on bardziej miękki.

Jakie są więc czasem spotykane problemy z dżinsem?

 • Nierównomierne blaknięcie kolorów: Częste pranie i noszenie może powodować nierównomierne blaknięcie koloru.

 • Przebarwianie: Czasami kolory dżinsu mogą przenosić się na inne ubrania.

 • Utrata kształtu: Może wystąpić skręcenie szwów i utrata kształtu.

 • Świeżość: Niewłaściwie wyprany dżins może mieć nieprzyjemny zapach.

Jak dbać o różne właściwości tkaniny dżinsowej?

Niektórzy miłośnicy dżinsu twierdzą, że nie należy prać dżinsów, aby zachować lepszy wygląd i zapobiec utracie kolorów. Chociaż może to być patent na zaoszczędzenie wody, nie jest to jednak najlepszy sposób, jeśli chcesz, aby Twoje dżinsy wyglądały, pachniały i nosiły się dobrze.

Jednak faktem jest, że dżinsów nie musisz prać tak często, jak innych elementów garderoby. Zalecamy prać je po każdych 3 -10 noszeniach, chyba że są widocznie zabrudzone lub nie pachną zbyt przyjemnie. Ogólnie rzecz biorąc, surowy dżins powinien być prany rzadziej, aby zachować wygląd i strukturę tkaniny, podczas gdy sprany dżins może być prany częściej.

Ważne jest, aby być bardziej ostrożnym z ubraniami wykonanymi z sashiko denim, żeby zapobiec uszkodzeniu szwów.

Zadbaj o swoje ulubione dżinsy, postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Pranie denimu

 1. Upewnij się, że wszystkie zamki i guziki zostały zapięte, aby zapobiec zahaczeniu się o wnętrze pralki. Dzięki temu Twoje ubranie zachowa również swój kształt.

 2. Odwróć ubranie na lewą stronę – powinno to zminimalizować blaknięcie i zużycie.

 3. Pierz dżinsy w chłodnych temperaturach, aby materiał nie tracił koloru. Użyj płynu do płukania tkanin Coccolino Passion Flower & Bergamot.

 4. Pozostaw dżinsy do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

Dlaczego warto używać płynu do płukania podczas prania dżinsów?

 • Ubrania będą trwalsze: Gładkie włókna oznaczają mniejsze tarcie podczas prania. Mniejsze tarcie = mniej sprane ubranie.

 • Pomaga zachować ich kształt: Nie pozwól, aby Twoja ulubiona koszulka stała się crop topem!

 • Pomaga chronić przed blaknięciem koloru: Niech Twoje ubrania zachowają kolor na dłużej

 • Ubrania będą bardziej miękkie, a jeśli posiadasz wrażliwą skórę, linia Sensitive to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Tutaj sprawdzi się płyn do płukania Coccolino Sensitive, który jest testowany dermatologicznie, a każda kropla to maleńka dawka miłości.

 • Twoje ubrania szybciej wyschną. Nie musisz długo czekać, aż wyschnie Twój ulubiony outfit.

 • Łatwiej wyprasujesz. Wyglądaj schludnie 24/7.

 • Twoje ubrania będą świeżo pachnieć. Zapachy Coccolino sprawią, że Twoje ubrania będą pachnieć niesamowicie!

Daj dżinsom drugie życie

Kto nie zna tego irytującego uczucia, gdy porwie się para ulubionych dżinsów, których na dodatek nie można już kupić? Jeśli podarte dżinsy nie są w twoim stylu, nie wyrzucaj ich – zamiast tego, spróbuj je naprawić!

Nie martw się, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z naprawianiem dżinsów, ten prosty przewodnik Ci w tym pomoże !

 1. Odwróć dżinsy na lewą stronę.

 2. Połącz obie strony rozdarcia, aby krawędzie znalazły się wewnątrz.

 3. Zachowując jak najwęższy odstęp oczek, zszyj brzegi.

 4. Odwróć dżinsy we właściwy sposób, a następnie wyprasuj łatkę do kształtu – ciepło pomoże również uszczelnić naprawę.

Alternatywna naprawa dżinsów: metoda Sashiko

Masz ochotę na przygodę? Dlaczego nie spróbować stworzyć własnej wersji sashiko denim? Naprawianie dżinsów może być nie tylko zabawne, ale także stylowe.

Naprawa denimu metodą sashiko polega na ułożeniu łaty nad lub pod dziurą w dżinsach, a następnie zamocowaniu łaty i wzmocnieniu jej poprzez wykonanie na niej ozdobnych szwów.

Aby uzyskać klasyczny efekt naprawy denimu sashiko, użyj łaty ciemniejszego lub dopasowanego do dżinsu koloru i przeszyj białą nicią — możesz użyć specjalnej nici sashiko, która jest podobna do nici wykorzystywanych w hafcie. Gotowe!

Mamy nadzieję, że ten przewodnik dał Ci kilka praktycznych i prostych wskazówek, jak pielęgnować ulubione dżinsy i zadbać o ich materiał!