przejdź do treści
Niektóre koszule

Jak pozbyć się zapachu wilgoci z ubrań?

Zapach wilgoci nigdy nie oznacza nic dobrego. Skoro włożyłaś już tyle wysiłku w odpowiednie pranie swoich ubrań, nie byłoby dobrze, gdyby te starania poszły na marne. Poznaj nasze porady jak sprawić, by twoje ubrania zyskały piękny zapach!

Poznaj nasze porady jak sprawić, by twoje ubrania zyskały piękny zapach!

Zapach wilgoci nigdy nie oznacza nic dobrego. Skoro włożyłaś już tyle wysiłku w odpowiednie pranie swoich ubrań, nie byłoby dobrze, gdyby te starania poszły na marne.

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów? 

 1. Wyjmij wszystko z szafy. Jeśli zapach przeniknął twoje ubrania, odłóż je do prania.

 2. Jeśli to potrzebne, chwyć latarkę i dokładnie przeszukaj szafę pod kątem potencjalnych źródeł zapachu. Jeżeli znajdziesz pleśń, rozpraw się z nią za pomocą środka do czyszczenia pleśni. Pamiętaj jednak, by był odpowiednio dobrany do materiału, z którego wykonana jest twoja szafa (np. drewna). 

 3. Niezależnie od tego, czy znajdziesz konkretną przyczynę zapachu, odkurz dokładnie wnętrze szafy. 

 4. Zmieszaj trochę wody z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń, zanurz w niej czystą gąbkę, wyciśnij aż będzie tylko lekko wilgotna i wyczyść nią wnętrze szafy.

 5. Pozostaw szafę całkowicie otwartą i pustą przez kilka dni. Czas na wyschnięcie jest niezbędny, ale istotne jest też wywietrzenie jej wnętrza.  

 6. Jeśli zapach nadal się utrzymuje, spróbuj zostawić na noc talerz z sodą oczyszczoną w szafie, by wchłonęła zapachy. Jeśli jest poprawa, ale zapach nie zniknął całkowicie, możesz powtórzyć to ze świeżą porcją sody oczyszczonej kolejnego dnia. 

Jak utrzymać świeżość garderoby na dłużej?

Umiejętność pozbycia się zapachu wilgoci w szafie to dopiero pierwszy krok. Jeśli nie chcesz ponownie szukać w internecie porad „jak pozbyć się zapachu stęchlizny w szafie”, powinnaś podjąć pewne kroki, by Twoje ubrania były świeże na dłużej. 

Oto jak sprawić, by garderoba pachniała świeżo, gdy już pozbędziesz się przykrych zapachów: 

 1. Nie upychaj ubrań na siłę. Pomiędzy każdą kupką i wieszakiem zostaw niewielką przestrzeń, by powietrze mogło swobodnie przepływać między nimi. 

 2. Zawsze upewnij się, że Twoje ubrania są całkowicie suche, zanim włożysz je do szafy. Jeśli spróbujesz przechowywać wilgotne ubrania, prawdopodobnie skończy się to przykrym zapachem całej garderoby. 

 3. Używanie długotrwałego i pachnącego płynu do płukania tkanin, takiego jak Coccolino Ultimate Care Fresh Sky lub Coccolino Ultimate Care Fuchsia Passion, może sprawić, że zarówno ubrania, jak i przestrzeń, w której są przechowywane, będą ładniej pachnieć.

 4. Umieść kilka torebek z lawendą lub potpourri wśród swoich ubrań. To klasyczny sposób na to, by Twoja szafa ładnie pachniała.

 5. Jeśli wolisz, by zapach twojej szafy w ogóle nie był wyczuwalny, możesz po prostu zostawić w szafie małą miseczkę z sodą oczyszczoną, by wchłaniała zapachy. Upewnij się, że umieściłaś ją w miejscu, w którym nie będziesz jej przewracać.

 6. Nie wkładaj butów do szafy zaraz po ich ściągnięciu. Jeśli twoje buty mają wyczuwalny zapach (np.potu), umieszczenie ich w ograniczonej przestrzeni sprawi, że cała szafa przesiąknie ich zapachem.

 7. Upewnij się, że drzwi do Twojej garderoby są zabezpieczone, a Twoje zwierzęta nie będą mogły wejść do środka.