przejdź do treści
Obraz jedwabiu

Jak prać jedwabne ubrania?

KOCHAMY go nosić. Jednak dbanie o jedwab to już zupełnie inna historia. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak dbać o jedwabne tkaniny.

Ach, ten jedwab! Wspaniały, kojarzący się z luksusem, delikatny i miły w dotyku. Jednak jego pielęgnacja wymaga specjalnej troski i odpowiedniego sposobu czyszczenia, aby nie zniszczyć go na wieki.

Poznaj nasz przepis na pranie jedwabiu, dzięki któremu twoje ubrania pozostaną czyste, pachnące i wolne od uszkodzeń!

Czy można prać jedwab w domu?

Tak jak w przypadku wszystkich innych materiałów, najpierw należy obejrzeć metkę wszytą w ubranie. Znajdziemy tam informacje dotyczące temperatury oraz sposobu prania. Jednakże czasami jedyną opcją wyczyszczenia materiału, jest tzw. czyszczenie chemiczne. Jeżeli etykieta to sugeruje - postępuj zgodnie z tą radą.

Jeśli jednak na metce znajdziesz informację o możliwości prania ręcznego lub w pralce, ten artykuł jest dla Ciebie!

Jak usunąć plamy z jedwabiu, aby nie wyrządzić więcej szkód?

Wyobraź sobie, że na twoim ulubionym krawacie lub apaszce pojawiła się niewielka plama. Nie ulegaj pokusie miejscowego zapierania plam, ponieważ może to spowodować powstanie odbarwienia. Pamiętaj, że jedwab należy czyścić zawsze w całości, nigdy miejscowo.

Jak prać jedwab w pralce?

Niektóre jedwabne rzeczy pozwalają na pranie w pralce. Najczęściej są to poszewki na poduszki lub prześcieradła, ponieważ pościel z jedwabiu jest bardziej wytrzymała, niż jedwabna odzież.

Tak wypierzesz jedwabne tkaniny w pralce:

 1. Zaczynając pranie, posegreguj rzeczy na jasne, ciemne, kolorowe. Pierz ze sobą tylko materiały o podobnych kolorach. Jest to szczególnie ważne w przypadku jedwabiu, ponieważ może odbarwiać.

 2. Jeśli chcesz uniknąć uszkodzeń mechanicznych na materiale podczas prania, skorzystaj z siateczki ochronnej na pranie.

 3. Włącz delikatny program prania, lub jeśli Twoja pralka taki posiada - tryb jedwabiu, z jak najkrótszym cyklem wirowania.

 4. Sprawdź, jaka temperatura prania jest zalecana na metce. Jeśli etykieta sugeruje pranie w chłodnej temperaturze bez konkretnej specyfikacji, ustaw 30°C.

 5. Użyj delikatnego środka do płukania tkanin, takiego jak Coccolino Ultimate Care Sensitive.

 6. Pamiętaj, aby nie zostawiać mokrego jedwabiu w pralce! Wyjmij go zaraz po zakończeniu prania.

 7. Nie wykręcaj, ani nie wyciskaj wody z materiału. Zamiast tego, możesz wyprane ubranie zawinąć w czysty ręcznik i delikatnie usunąć nadmiar wody.

 8. Ostatni krok - teraz należy rozwiesić wyprany jedwab. Jeśli jednak etykieta zaleca suszenie na płasko, możesz go rozłożyć i pozostawić do wyschnięcia na świeżym ręczniku. Pamiętaj, aby chronić jedwab przed bezpośrednim światłem słonecznym, aby uniknąć blaknięcia.

Jak zadbać o jedwab podczas prania ręcznego?

Pokochaj jedwab na dłużej, dzięki praniu ręcznemu.

Krok 1: Wypełnij zlew lub miskę czystą, letnią wodą.

Krok 2: Wymieszaj w wodzie odrobinę żelu do prania Coccolino Care Sensitive. Dodaj kilka kropli płynu do płukania Coccolino Ultimate Care Sensitive.

Krok 3: Dodaj jedwab do wody i delikatnie przetrzyj plamę czystą i miękką gąbeczką.

Krok 4: Po około 4 minutach odmakania, wyjmij tkaninę.

Krok 5: Delikatnie wypłucz materiał zimną wodą.

Krok 6: Uformuj tkaninę, gdy jest jeszcze wilgotna i pozostaw do wyschnięcia na płasko.

Krok 7: Aby uniknąć blaknięcia koloru, nie wystawiaj materiału bezpośrednio na słońce.

Dbanie o jedwab.

1. Pielęgnuj swój jedwab szczególnie delikatnie (i zawsze sprawdzaj na etykiecie, jak poprawnie go wyprać!)

2. Unikaj używania mocnych detergentów i używaj tych delikatnych dla materiału.

3. Upewnij się, żeby prać ubranie w chłodnej wodzie.

4. Unikaj pocierania i wyciskania tkaniny, aby zminimalizować skurczenie materiału oraz powstanie innych uszkodzeń.

5. Prasuj ubranie na lewej stronie, w niskiej temperaturze i bez pary.

6. Użyj ściereczki do prasowania pomiędzy żelazkiem a ubraniem, aby nie uszkodzić materiału.

Jak dbać o jedwab na co dzień?

Teraz już wiesz, jak prać jedwab, ale jak dbać o niego na co dzień? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji tego niezwykłego materiału!

 1. Nigdy nie używaj wybielacza do prania jedwabiu.

 2. Jeśli długo nie używasz jedwabnej odzieży, przechowuj ją w chłodnym, ciemnym miejscu.

 3. Jeżeli przechowujesz jedwab w torbie, użyj torby bawełnianej, zamiast plastikowej. Po pierwsze bawełna to dużo lepsze otoczenie dla jedwabiu, ponieważ w plastikowych torbach lub pudełkach może gromadzić się wilgoć. Po drugie to bardziej ekologiczne rozwiązanie!

 4. Przechowując jedwabne tkaniny dłużej w jednym miejscu, regularnie sprawdzaj, czy nie ma niechcianych lokatorów - ćmy lub mole mogą niestety siać w nich spustoszenie.

 5. Jeśli chcesz pozbyć się zagnieceń na jedwabiu, prasowanie parowe będzie bezpieczniejsze niż tradycyjne prasowanie żelazkiem.

 6. Nie wieszaj swoich jedwabi w miejscu, w którym będą wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, w przeciwnym razie kolory mogą wyblaknąć.

Jedwab być może jest wymagającym materiałem, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo go prać. Wystarczy odrobina troski, aby zachować tę cudowną jedwabistość na długi, długi czas.