przejdź do treści
Barwione ubrania

JAK PRAĆ NOWĄ KOLOROWĄ ODZIEŻ I UNIKNĄĆ FARBOWANIA

Poznaj najlepsze wskazówki, jak zapobiegać wypłukiwaniu koloru z ubrań i co zrobić, jeśli kolorowe ubrania zafarbują.

PRANIE

Kupowanie nowych ubrań jest zawsze przyjemne, ale ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest farba schodząca z nowych ubrań przy pierwszym praniu. Jeśli zastanawiasz się, jak powstrzymać wypłukiwanie koloru z ubrań, służymy radą.

Najlepszym sposobem na powstrzymanie farbowania z ubrań jest profilaktyka. Zawsze pamiętaj, by przed praniem oddzielić białe ubrania od kolorowych. W ten sposób ubrania będą miały mniejszą szansę zabarwić inne!

JAK POWSTRZYMAĆ FARBOWANIE Z UBRAŃ

Nauczenie się, jak zapobiegać wypłukiwaniu koloru z ubrań podczas prania, przy pierwszym praniu czy dziesiątym, jest bardzo proste.

 1. Zawsze pierz białe rzeczy osobno od kolorowych.

 2. Pierz w jak najniższej temperaturze, najlepiej w 30 °C.

 3. Do prania używaj chusteczek wyłapujących kolor, które pochłoną wypłukany barwnik i uniemożliwią zafarbowanie innych ubrań.

 4. Dodaj szklankę octu do przegródki na płyn do płukania podczas standardowego prania. Pomoże to zapobiec farbowaniu i usunie inne plamy, a na ubraniu nie pozostanie żaden zapach.

JAK ZAPOBIEGAĆ FARBOWANIU UBRAŃ W 6 KROKACH

Chociaż zaniesienie ubrań do profesjonalnej pralni może wydawać się najłatwiejszym rozwiązaniem, istnieją proste środki, jakie możesz podjąć, by zapobiec farbowaniu ubrań w domu:

 1. Zawsze pierz białe rzeczy osobno od kolorowych. Jeśli masz nowe ubrania w intensywnych barwach, możesz wyprać je tylko z podobnymi kolorami lub ręcznie przy pierwszym praniu.

 2. Unikaj suszenia w suszarce zabarwionych ubrań, ponieważ wysoka temperatura może spowodować utrwalenie się barwnych plam na odzieży.

 3. Jeśli mimo wszystko powstaje zabarwienie, zwilż plamę, przykładając do niej gąbkę, aby wypłukać zabarwienie. Unikaj tarcia, ponieważ może to spowodować wejście plamy w głąb włókien.

 4. Spróbuj ponownie wyprać ubranie, postępując zgodnie z instrukcją na metce. Najlepiej wyprać zafarbowane ubrania oddzielnie – jeśli kilka rzeczy zostało zabarwionych, można użyć krótkiego programu w pralce, ale jeśli jest to pojedyncza rzecz, najlepiej wyprać ją ręcznie.

 5. Spróbuj dodać szklankę octu spirytusowego do miski zimnej wody i namoczyć zafarbowany obszar. Najpierw sprawdź na niewielkiej powierzchni ubrania, czy ocet go nie uszkodzi. Potem normalnie wypierz ubranie.

 6. Jeśli wszystko inne zawiedzie, spróbuj użyć komercyjnego środka do usuwania plam. Przeczytaj instrukcje na metce i najpierw wypróbuj środek na małej powierzchni. Po zastosowaniu na plamę wypłucz ubranie i wypierz jak zwykle.

Teraz znasz kilka łatwych do zastosowania wskazówek, jak powstrzymać farbowanie z ubrań i wiesz, jak zachować świetny wygląd ubrań od prania do noszenia za każdym razem.

 • Pierz ubrania w niskich temperaturach, najlepiej w 30 ºC.

 • Zawsze pierz białe rzeczy osobno od kolorowych.

 • Spróbuj zastosować na zabarwionych ubraniach odrobinę płynu Coccolino, a następnie wypłucz i wypierz oddzielnie, aby zapobiec dalszemu farbowaniu.