przejdź do treści
Kosz do prania przed pralką

JAK USUNĄĆ ZMECHACENIA Z UBRAŃ

Masz dość zmechaceń i kłaczków sprawiających, że ulubione swetry i ubrania wyglądają na znoszone? Dowiedz się, jak usunąć zmechacenia dzięki naszym przydatnym wskazówkom.

OCHRONA UBRAŃ

Dobrze wiemy, że pojawienie się zmechaceń na ulubionym swetrze czy innym ubraniu jest frustrujące. Niezależnie od tego, czy jest to ulubione ubranie, czy też stosunkowo nowe, będzie się mechacić w miejscach, które się o siebie ocierają, jak zagięcie łokcia, pod pachami, na klatce piersiowej. Ale nie martw się: jeśli zastanawiasz się, jak się pozbyć zmechaceń, mamy na to radę.

SPRÓBUJ JE ZGOLIĆ

Jeśli usuwasz zmechacenia z dość wytrzymałych ubrań (bez żadnych cekinów lub haftu), wystarczy Ci jednorazowa maszynka do golenia i dobre oświetlenie.

Delikatnie przesuń golarkę po swetrze z góry na dół i wzdłuż kroju tkaniny. Usuń kłaczki na krawędziach i rąbkach rękami. Uważaj, żeby nie przesadzić, bo możesz przeciąć włókna, a wtedy zmechacenia będą najmniejszym z Twoich zmartwień!

WYROLUJ JE

Usuwanie zmechaceń z ubrań może być trudniejsze, jeśli są one wykonane z delikatniejszych włókien, takich jak wełna jagnięca i kaszmir. Na myśl o użyciu do nich maszynki do golenia możesz dostać dreszczy.

Na szczęście istnieje delikatniejsza i mniej ryzykowna alternatywa: przesunięcie specjalnego wałka do włosów na rzep po zmechaceniach z łatwością je usunie. Co więcej, kłaczki można zebrać grzebieniem, a wałka do włosów używać ponownie!

NIECH SIĘ PRZYKLEJĄ

Zastanawiasz się, jak usunąć zmechacenia ze swetrów z delikatnymi zdobieniami? Sztuczki z maszynką i rzepem mogą się nie sprawdzić, ale coś lepkiego tak.

Jeśli problem jest dość mały – jak pod pachami, gdzie włókna bardziej się o siebie ocierają – kawałek taśmy klejącej jest idealny do usunięcia zmechaceń. W przypadku większych powierzchni lub całych ubrań do usuwania zmechaceń lepiej nada się rolka do czyszczenia ubrań.

Prawidłowe pranie

Po omówieniu kilku łatwych sposobów usuwania zmechaceń z ubrań czas pomyśleć o prewencji. Jeśli pytanie o to, jak pozbyć się zmechaceń, pojawia się w Twoim domu często, oto kilka dobrych nawyków dotyczących prania, które możesz przyswoić:

  • Do delikatnych ubrań używaj siatki do prania. Można je znaleźć w lokalnym supermarkecie, a zmniejszenie tarcia w bębnie pralki może skrócić czas poświęcany na zastanawianie się nad sposobem usunięcia zmechaceń z ubrań.

  • Na ostatnim etapie prania używaj płynu do płukania tkanin jak Coccolino. Płyn powleka włókna ubrań, aby zachować ich miękkość i zapobiec mechaceniu.

  • Susz ubrania na powietrzu zamiast w suszarce bębnowej. Najlepszym sposobem suszenia swetrów jest rozłożenie ich płasko lub powieszenie na wieszaku na ubrania i skrzyżowanie rękawów nad ramionami. Podkreślamy, suszenie ubrań w suszarce prowadzi do tarcia, które powoduje mechacenie.

  • Rzeczy podatne na mechacenie pierz na lewą stronę. Nie zapobiegnie to całkowicie zmechaceniom, ale sprawi, że będą się one pojawiać głównie po wewnętrznej stronie, więc nie będą tak frustrujące.

Usuwanie zmechaceń z ubrań nie może być prostsze, a mechacenia łatwo uniknąć.