przejdź do treści
Koronka - rodzaje, czyszczenie i pielęgnacja

Koronka - rodzaje, czyszczenie i pielęgnacja

W sklepach znajdziesz wiele rodzajów koronek. Dowiedz się więcej o tej eleganckiej, wszechstronnej tkaninie.

Koronka to tkanina ozdobna, która istnieje od wieków. Najczęściej spotykana jest w sukniach ślubnych, koszulach, bieliźnie, obrusach i zasłonach. Dlaczego ten materiał wytworzył wokół siebie taki szum? Jest niezwykle lekki, wygodny i pełen wdzięku, dodatkowo nadaje odzieży piękny, elegancki akcent.

Niektórzy mogą nie wiedzieć, że istnieje wiele różnych rodzajów koronek i czasem łatwo je ze sobą pomylić. Do tych najbardziej popularnych zaliczają się koronki klockowe, koronka Guipure, lyońska, szydełkowa oraz haftowana.

Poniżej omówimy najpopularniejsze rodzaje tkanin koronkowych, a także metody ich czyszczenia i pielęgnacji.

Rodzaje koronek:

Chociaż różne rodzaje koronek mogą wyglądać równie oszałamiająco, każdy z nich ma unikalny splot i wzór.

  1. Koronka klockowa (Chantilly) - Ta klasyczna, koronkowa tkanina jest bardzo lekka i zazwyczaj ozdobiona jest kwiatowymi wzorami, dzięki czemu idealnie nadaje się na suknie ślubne. Jej nazwa pochodzi od miasta Chantilly we Francji, jednak w Polsce zwykle określamy ją koronką klockową.

  2. Koronka Guipiure - Jest to cięższy rodzaj koronki o wypukłym kroju. Jeden z nielicznych rodzajów koronkowej tkaniny, które można znaleźć w kurtkach i okryciach wierzchnich, ale także sukienkach, bluzkach i spódnicach.

  3. Koronka lyońska -  Wykonana jest z czystej bawełny, charakteryzuje się bardzo finezyjnym, skomplikowanym wzornictwem. Dlatego często wybierana jest na suknie ślubne.

  4. Koronka szydełkowa - Koronka szydełkowa ma lekko trójwymiarowy wygląd. Jest to jeden z wielu rodzajów koronek stosowanych w odzieży, takiej jak suknie, ale też jako materiał nakładkowy.

  5. Haftowana koronka - Zawiera wiele cekinów, koralików, kryształków i wstążek, które dają wrażenie odświętności tkaniny. Najczęściej występuje w strojach wieczorowych, ale jest też coraz popularniejsza w swetrach, koszulach czy gorsetach. Ten wzór często używany jest w projektach DIY, aby nadać starym ubraniom ciekawy akcent.

Pielęgnacja różnych rodzajów koronki

Teraz, gdy znasz już różne rodzaje koronek, pomówmy o ich czyszczeniu i konserwacji. Pamiętaj, że koronka jest delikatniejsza niż niektóre tkaniny; jeśli nie zostanie wyprana zgodnie z instrukcją i na delikatnym programie, może ulec uszkodzeniu podczas prania w pralce. Używanie płynu Coccolino Sensitive do prania koronki pomoże chronić delikatną odzież przed zniszczeniem, zapewniając, że Twoje koronki przetrwają wiele lat.

Biorąc pod uwagę delikatny, siateczkowy splot koronki, zawsze najbezpieczniej jest je prać w niskiej temperaturze, najlepiej ręcznie lub na delikatnym programie w pralce.

Jak prać koronki ręcznie?

  • Napełnij miskę letnią wodą i dolej do niej nakrętkę żelu do prania Coccolino Sensitive

  • Namocz tkaninę i zacznij delikatnie ją pocierać. Pamiętaj, aby nie szorować zbyt mocno, ponieważ może to uszkodzić delikatne włókna.

  • Jeśli chcesz, by Twoje pranie pięknie pachniało, dodaj do miski odrobinę ulubionego płynu do płukania Coccolino.

  • Wypłucz koronkową odzież w bieżącej wodzie. Delikatnie wyciśnij nadmiar wody i połóż tkaninę płasko do wyschnięcia.

Zakochaj się w koronce!

Ogromną zaletą koronki jest jej uniwersalność: można ją stosować zarówno w strojach wieczorowych, sukniach ślubnych lub bieliźnie. Ta tkanina nie zna granic!

By cieszyć się jej pięknem na długo, pamiętaj o jej odpowiedniej pielęgnacji i delikatnym praniu. Dzięki temu Twoje koronkowe ubrania pozostaną delikatne, uniwersalne i eleganckie, zarówno w casualowych stylizacjach, jak i na wielkie wyjście.

Teraz  prawdopodobnie jesteś gotowa, by powiększyć swoją kolekcję koronkowych ubrań. W ogóle Ci się nie dziwimy!

Źródła:

https://tissura.com/articles/lace-fabrics

https://naturalgirlwigs.com/blogs/beauty/the-pros-and-cons-of-lace-frontals-and-closures