przejdź do treści
Stos ubrań na łóżku

SLOW FASHION: DZIĘKI TYM WSKAZÓWKOM TWOJA CAPSULE WARDROBE DŁUŻEJ BĘDZIE JAK NOWA

Znalezienie sprytnego sposobu na wydłużenie życia ulubionych ubrań to nie tylko odzieżowy trick – to korzyść dla Twojego portfela i planety.

OCHRONA UBRAŃ

Jeśli dbasz o środowisko, noszenie modnych ubrań tylko przez jeden czy dwa sezony nie jest dla Ciebie. Capsule wardrobe lub inaczej garderoba kapsułowa będzie idealnym rozwiązaniem – chodzi o to, że kupujesz dobrej jakości ubrania dające się nosić kilka lat, które możesz mieszać i łączyć, aby stworzyć stylowe zestawienia na różne okazje. Zatem bardzo ważne jest, by te ubrania pozostały w idealnym stanie – a my mamy najlepsze rady, jak dbać o ubrania, które nie poddają się upływowi czasu.

JAK CZĘSTO NALEŻY PRAĆ GARDEROBĘ KAPSUŁOWĄ

Ponieważ nie ma sztywnych reguł, co stanowi podstawę garderoby kapsułowej, wybraliśmy pewne najpopularniejsze pozycje, do których zastosujemy nasze porady na temat częstotliwości prania:

  • Klasyczne bawełniane T-shirty: po 1-2 założeniach 

Bawełniane T-shirty są wprost stworzone do garderoby kapsułowej – można je nosić praktycznie w każdej nieformalnej sytuacji lub zestawić z dopasowanymi dżinsami i porządnymi butami. Świetnie nadają się do ubierania się na cebulkę. Ponieważ mają bezpośredni kontakt z tułowiem, wymagają prania po 1-2 założeniach. Postępuj zgodnie z instrukcją prania (pranie w temperaturze maks. 40 °C) i zastosuj detergent do pielęgnacji kolorów, taki jak Coccolino, do jasnych lub ciemnych kolorów.

  • Dżinsy: co twa tygodnie  

O ile ten nieodzowny element minimalistycznej garderoby nie zabrudzi się w widoczny sposób, to naprawdę większości par dżinsów nie trzeba prać częściej niż raz na dwa tygodnie lub nawet raz na miesiąc. Co więcej, nie trzeba ich suszyć w suszarce bębnowej, dżinsy najlepiej wyglądają po wysuszeniu na lewą stronę na powietrzu.

  • Swetry, wełniane kardigany i płaszcze: tylko w razie potrzeby

Najlepiej ograniczyć pranie tylko do konieczności (np. świąteczne ucztowanie i zjadanie wszystkiego w zasięgu wzroku często powoduje zachlapania i plamy), a delikatne tkaniny i wełnę prać ręcznie. W przeciwnym razie zostaw je w spokoju..

  • Spódnice, sukienki i spodnie: po 5 założeniach

Mogą wymagać prania tylko po ok. 5 założeniach, chociaż w cieplejszych porach roku spodnie można prać częściej. Zwróć uwagę na metkę z instrukcją prania, by zapewnić, że ubrania pozostaną w najlepszym stanie.

  • Koszule: po 3-4 założeniach

Chyba że jest ciepło (lub musisz znosić podróż zatłoczonym transportem publicznym) – wtedy należy prać koszule częściej. Postępuj zgodnie z instrukcjami prania i zrezygnuj z wirowania, by uniknąć zagnieceń.

JAK PRZECHOWYWAĆ UBRANIA

Wełniane swetry i zimowe ubrania najczęściej są odkładane do szafy po zmianie pory roku, więc warto mieć pewność, że pozostaną w dobrym stanie, by można je było nosić każdego roku.

Na szczęście sprawdzone sposoby przechowywania nie są drogie. Proste plastikowe pudełka z bezpiecznymi pokrywami doskonale nadają się do garderoby kapsułowej, podobnie jak worki próżniowe. Ale unikaj pokusy wrzucania wszystkiego do zwykłych plastikowych toreb czy kartonów, ponieważ nie ochronią one odpowiednio odzieży przed kurzem, wilgocią lub pleśnią.

Upewnij się również, że cała Twoja garderoba kapsułowa – odłożona na sezon lub nie – jest przechowywana w temperaturze pokojowej i z dala od wilgoci. Jeśli boisz się moli, trzymaj je na dystans z pomocą saszetek za suszoną lawendą (która ma dodatkową zaletę w postaci wspaniałego zapachu).

JEŚLI JEST USZKODZONE – NAPRAW

Przy odrobinie szczęścia, po pierwsze kupując wysokiej jakości ubrania, a po drugie dbając o swoją garderobę kapsułową, zapewnisz trwałość swoim ubraniom na całe lata. Mimo wszystko guziki i tak mogą się urwać, a suwaki mogą się zepsuć, ale to nie powód, by wyrzucać ubrania do kosza. Naucz się kilku podstawowych umiejętności, aby w razie potrzeby móc naprawić lub przerobić ubranie – w Internecie dostępnych jest wiele przydatnych poradników:

  • Przyszywanie guzika

  • Wymiana suwaka

  • Przyszywanie oderwanej szlufki

  • Zaszywanie dziur w dżinsach (chociaż rozdarte dżinsy również mogą wyglądać świetnie, prawda?)

  • Naprawa szwu