przejdź do treści
ZRÓWNOWAŻONE TKANINY

ZRÓWNOWAŻONE TKANINY

Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak kupować i ubierać się etycznie, dzięki ekologicznym materiałom!

Kiedy kupujemy ubrania, robimy znacznie więcej niż tylko wyrażamy swój styl. W ten czy inny sposób wywieramy również wpływ na środowisko. Dlatego tak w przypadku odzieży, jak i tkanin stawiajmy na jakość, nie ilość. A czy może być lepszy sposób na priorytetowe traktowanie jakości – i środowiska, niż wybór zrównoważonych tekstyliów i tkanin przyjaznych planecie?

Zrównoważone tkaniny oferują mnóstwo korzyści dla planety, Twojej garderoby, a nawet Twojego portfela. Czas poszukać odpowiedzi na pytania: „czym są zrównoważone tkaniny?” i „czy bawełna ulega biodegradacji?” Najpierw omówmy to, czym naprawdę jest zrównoważona tkanina. 

Zrównoważone tekstylia: czym one są?

Zrównoważone materiały odzieżowe to określenie odnoszące się do tkanin, które pochodzą z ekologicznych zasobów, takich jak uprawiane w sposób zrównoważony rośliny włókniste lub materiały pochodzące z recyklingu. Sposób produkcji tkaniny, również decyduje o jej oddziaływaniu na środowisko.

Skąd możesz wiedzieć, czy ubrania, które widzisz na wieszakach w sklepie uszyte są ze zrównoważonych tkanin? Z etykiety! Poniżej znajdziesz kilka informacji umieszczanych na metkach, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz kupować ekologicznie: [1]

  • Bluesign®

  • Certified Organic

  • GOTS Organic

  • OEKO-TEX

  • SA8000

  • Union-Made Private Labels

  • Fair-Trade

Jakich ekologicznych tkanin należy szukać na metkach? Do wyboru jest wiele opcji, a najpopularniejsze to bambus, konopie przemysłowe, poliester z recyklingu, wełna, TENCEL, kaszmir/jedwab sojowy i zrównoważona bawełna.

Tkaniny biodegradowalne

Bawełna

Bawełny często nie uważa się za ekologiczny materiał, ponieważ jej produkcja zużywa dużo wody, pestycydów i zajmuje grunty, które można by wykorzystać pod inne uprawy. Chyba, że jest to bawełna organiczna! Ekologiczna i „zrównoważona” bawełna to bardzo pożądany materiał w kategorii etycznych zakupów. Jest wytwarzana w sposób, który minimalizuje negatywny wpływ na środowisko i wspiera źródła utrzymania lokalnej społeczności.

Czy bawełna ulega biodegradacji? Tak! Ta naturalna, zrównoważona tkanina jest całkowicie biodegradowalna. [2]

Wiskoza

Innym poszukiwanym, trwałym materiałem odzieżowym jest wiskoza. I znowu: wszystko zależy od tego, jak została wyprodukowana!

Wiskoza to półsyntetyczna tkanina ze sztucznego jedwabiu. Wykonana jest z miazgi drzewnej i często stosowana jako substytut jedwabiu naturalnego. Ekologiczna wiskoza, tak jak Lyocell, Tencel, Modal i Refibra jest wytwarzana ze zrównoważonych upraw leśnych. Jej produkcja charakteryzuje się znacznie łagodniejszym procesem chemicznym, podczas którego nie są używane niebezpieczne środki. Proces wytwarzania lyocellu jest wręcz całkowicie bezodpadowy, ponieważ każdy produkt uboczny jest w jakiś sposób poddawany recyklingowi. Ten ekologiczny materiał jest chłonny, lekki, oddychający i miękki.

Czy wiskoza ulega biodegradacji? Tak jest! Pomimo, iż wiskoza nie jest najbardziej przyjaznym dla środowiska materiałem, w dalszym ciągu jest świetną biodegradowalną tkaniną o znacznie mniejszym oddziaływaniu na środowisko w porównaniu do akrylu, nylonu i poliestru. [3] [4]

Zadbaj o zrównoważone tkaniny i środowisko!

Zrównoważone materiały modowe są bardzo odporne i trwałe, dzięki czemu łatwo je pielęgnować! Nie powinno być problemu z praniem ekologicznych ubrań w pralce automatycznej. Dla pewności - zawsze sprawdzaj metki. O ile metka nie mówi inaczej, podczas czyszczenia ubrań używaj łagodnego detergentu. A jeśli chcesz wyjątkowo zadbać o swoje ubrania, wypróbuj type: entry-hyperlink id: 5AbEQ6tfL1TeUaYqpiVocE z technologią Pro-Fibre chroniącą tkaniny.

Ten płyn do płukania tkanin również jest przyjazny środowisku. Pomaga dłużej utrzymać ubrania jak nowe, zmniejszając tym samym potrzebę ich wymiany! Dodany w końcowej fazie procesu prania, Coccolino Ultimate Care powleka włókna Twoich ubrań i pomaga zachować ich miękkość, zapach, kształt i kolor. Pomaga też zapobiegać gnieceniu i sprawia, że ​​są łatwiejsze w prasowaniu oraz mniej się elektryzują. Dzięki Coccolino Ultimate Care nie tylko zadbasz o swoje ubrania, ale także o środowisko, ponieważ butelka pochodzi w 100% z recyklingu!

Teraz, gdy lepiej rozumiesz, co dokładnie oznacza kupowanie ekologicznych tkanin, możesz podejmować bardziej świadome i przemyślane decyzje zakupowe. Czy zadasz sobie pytanie „czy wiskoza ulega biodegradacji?”, czy zastanowisz się nad certyfikatami umieszczanymi  na metkach, jesteś już o krok bliżej zadbania nie tylko o swoją garderobę, ale i naszą błękitną planetę.

Źródła:

[1] https://www.greenamerica.org/choose-fair-labor-responsible-shopper/introduction-sustainable-clothing2

[2] http://cottonupguide.org/why-source-sustainable-cotton/what-is-sustainable-cotton/

[3] https://www.masterclass.com/articles/fabric-guide-what-is-viscose-understanding-viscose-fabric-and-how-viscose-is-made#what-is-the-difference-between-viscose-and-polyester

[4] https://www.sateri.com/why-viscose/#:~:text=Cellulose%20pulp%20from%20sustainably%2Dmanaged,other%20petroleum%2Dbased%20synthetic%20fabrics