przejdź do treści
 1. Strona Główna/
 2. Porady dotyczące prania/
 3. Jak przerobić ubrania w stylu DIY
Hero image woman making clothes

Jak przerobić ubrania w stylu DIY

Tło podsumowania
Co zrobić ze starymi ubraniami, które nie nadają się do przekazania potrzebującym? Poznaj najlepsze sposoby na odnawianie odzieży w stylu DIY!

Po wiosennych porządkach zostajemy czasem ze stertą ubrań, które nie nadają się do przekazania fundacjom, jednak wciąż mają w sobie wiele uroku. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które zaoszczędzi Ci mnóstwo energii, pieniędzy i będzie przyjazne dla środowiska, Mowa o odnawianiu ubrań za pomocą własnych rąk, narzędzi i pomysłów!

Oto jak sprawić, by twoje stare ubrania zyskały nowe życie.

DIY: Pomysły na odnowienie ubrań

Jeśli już masz jakieś doświadczenie w przerabianiu ubrań, zapewne nowe pomysły będą przychodziły do Ciebie znacznie łatwej. Jednak jeśli nigdy nie przerabiałaś swojej garderoby, nie przejmuj się, mamy dla Ciebie kilka wskazówek i inspiracji, od czego zacząć. Zanim rozpoczniesz przygotowania, wypierz swoje ubrania z użyciem produktów Coccolino — dzięki temu już od początku będą pachniały jak nowe.

 • Jeśli coś jest “nie tak” z jedną stroną ubrania, np. pojawiła się tam plama lub rozdarcie - postaraj się odtworzyć ten sam problem po drugiej stronie. W ten sposób, zachowując proporcjonalność, osiągniesz efekt, jakby tak właśnie miało być.

 • Czasem najlepszym rozwiązaniem jest powiększenie problemu! Jeśli zauważysz rozdarcie, które trudno będzie zszyć, spróbuj znaleźć skrawek tkaniny w kontrastującym kolorze i wszyj go w szczelinę. Ten zabieg doda Twojej stylizacji nieco odświeżony, ciekawy efekt.

 • Najprostszą (choć nie zawsze możliwą) opcją jest obcięcie problematycznego fragmentu odzieży. Z ulubionych dżinsów możesz zrobić szorty, z bluzki koszulkę bez rękawów, a z sukienki top lub spódnicę, choć do tej drugiej będziesz potrzebować jeszcze gumki, którą wszyjesz w talii. Pamiętaj, by odciąć materiał 1-2 cm poniżej wymarzonej długości. Dzięki temu będziesz mogła obszyć brzeg i uniknąć troczenia się materiału.

 • Obetnij postrzępione lub dziurawe rękawy kurtki tak, by zmienić ją w kamizelkę.

 • Jeśli masz w sobie duszę artysty, możesz zabawić się mazakami do tkanin lub farbkami i stworzyć na swoich ubraniach piękne wzory. Możesz też skorzystać z pomocy przyjaciółki, która pewniej czuje się w zadaniach artystycznych lub skorzystać z wydrukowanego szablonu.

 • Chcesz odświeżyć swoją koszulkę na ramiączkach? Obetnij ramiączka przy plecach, a otrzymasz ciekawy top wiązany na szyi.

 • Jeżeli masz dwie części garderoby o podobnych rozmiarach i krojach, ale różnych kolorach, możesz przeciąć je na pół, zamienić połówki i zszyć. Twój biały i czarny top mogą stać się dwoma pół białymi, pół czarnymi bluzkami. To od Ciebie zależy, gdzie wykonasz cięcia, czy będą one poziome, pionowe czy ukośne.

 • Możesz odświeżyć starą koszulkę lub sukienkę na ramiączkach poprzez przyszycie do nich rękawów z innego ubrania. Zanim jednak chwycisz za nożyczki sprawdź, czy rozmiary rękawów pasują.

 • Gdy znudzi cię stary, biały ciuch kup farbę do ubrań i przeobraź go w coś zupełnie nowego.

 • Niektóre letnie spódnice świetnie sprawdzą się jako… sukienki! Wytnij dekolt i otwory na ramiona (użyj jednego ze swoich topów bez rękawów jako wzoru, gdzie powinny być), a następnie zszyj przód z tyłem w dwóch najwyższych punktach, aby utworzyć ramiączka.

 • Jeśli chcesz trochę zabłysnąć, dodanie kilku kryształków lub metalowych ćwieków jest najlepszą metodą na to, by stary strój wyglądał jak nowy. Możesz także zaszaleć, przyszywając ciekawe guziki w nieoczekiwanych miejscach.

 • Dodanie koronkowej lamówki lub paska materiału w innym kolorze może bardzo ożywić każdy element garderoby.

 • Na stare dżinsy naszyj łatę z innej pary lub stwórz piękny, domowy haft. Dodatkowe sposoby na to, jak pielęgnować dżinsowe ubrania znajdziesz tutaj: https://www.coccolino.pl/articles/jak-pielegnowac-rozne-rodzaje-dzinsu.html

To tylko kilka pomysłów na ubrania w stylu DIY, ale istnieje niezliczona ilość innych możliwości, które tylko czekają, aż je odkryjesz! Kiedy zaczniesz myśleć o tym, jak wykorzystać stare ubrania do stworzenia nowych stylizacji, wszędzie zaczniesz widzieć projekty. Baw się dobrze!